קורס מכשירים (ניווט ב')

תלמיד יקר,

קורס זה נועד להכין אותך למבחן ניווט ב'- ניווט מכשירים. שם הקורס מעט מטעה. בקורס זה לא לומדים לנווט (ניווט נלמד בקורס ניווט חופי ובחלק המעשי של הקורס) וחלקו הגדול עוסק בסקירת המכשור האלקטרוני הנמצא בספינה.

חלקו הראשון של הקורס מהווה מבוא כללי לניווט הימי. זהו בעיני החלק המעניין ביותר בקורס והוא מהווה מבוא כללי ורחב לכמה נושאים:

  • תכונות כדור הארץ ומחזוריו – בחלק זה נעסוק מעט בצורתו של כדור הארץ ובעיקר במחזורי הזמן שלו – יממה, חודש, שנה ועונות השנה. בנוסף פרק זה עוסק ברשת הקואורדינטות המשמשת אותנו בניווט בעזרת המפה ואו GPS.
  • מבוא למפה הימית – בחלק זה נכיר את המפה הימית בצורה מאוד בסיסית. בקורס ניווט חופי נלמדת המפה הימית בצורה מעמיקה מאוד.
  • מציאת הצפון – הצפון מהווה את נקודת הייחוס הבסיסית לכל חישובי הניווט. לשם כך עלינו להכירו לעומק, כיצד מודדים אותו ואיזה טעויות חישוב עלולות להיות במכשירי המדידה השונים. גם פרק זה הינו מבוא כללי לנושאים הנלמדים בהרחבה בקורס ניווט חופי.

מכיוון שקורס ניווט חופי הינו קורס מורכב, אנו מאמינים כי נכון יותר ללמוד את קורס ניווט מכשירים כהקדמה לקורס ניווט חופי. אותם נושאים מורכבים הנלמדים בקורס ניווט חופי לעומק, נלמדים בקורס זה בצורה שטחית יותר כמבוא כללי. לאחר מכן קל יותר להבין נושאים אלו בצורה מעמיקה בקורס ניווט חופי.

חלקו השני של הקורס עוסק בסקירה של המכשור האלקטרוני בספינה. GPS, מכ"ם מד העומק ועוד. למעשה כלל המכשירים הללו משמשים אותנו כעזרים לניווט. למשל: בעזרת המכ"ם אנו יכולים לזהות אתרי חוף על פיהם אנו מנווטים, בעזרת מד המהירות אנו יכולים לחשב טווחי הפלגה. בעזרת מד העומק אנו יכולים להזדהות על עומקים במפה. ועוד…

חלקו השלישי של הקורס הוא אולי החשוב ביותר ועוסק במערכות התקשורת של הספינה. העיקרית והראשית מבניהן הינה מערכת הקשר. בקורס זה נכיר את הקשר עצמו ואת נהלי הדיבור והשימוש בו. בנוסף נכיר מערכות תקשורת נוספות הקיימות בספינתנו, חלקן נועדו לקבלת הודעות וחלקן נועדו לשידור הודעות מצוקה.

חלקים בקורס זה בעייני מרתקים, אחרים פחות מעניינים אך לא פחות חשובים!

בהצלחה!

צוות BLUE WAVE